Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”

Kadra

Instruktorzy

Instruktorka tańca w grupie tanecznej I RDZPiT Wrocław oraz w "Małym Wrocławiu" - Katarzyna Piasecka-Bagińska

Katarzyna Piasecka-Bagińska

Choreografka oraz instruktorka grupy tanecznej I i II oraz grup dziecięco-młodzieżowych "Małego Wrocławia", członkini Zarządu RDZPiT "Wrocław"

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o specjalności taniec ludowy, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Sztuki w Warszawie. Z zespołem związana od ponad 40 lat, początkowo jako tancerka, potem instruktorka i kierowniczka artystyczna oraz prezeska stowarzyszenia. Od 2002 roku prowadzi grupy taneczne: dorosłych, młodzieżową i dziecięcą. Realizuje także projekty artystyczne skierowane do uczniów placówek edukacyjnych oraz kadry pedagogicznej. 

Jako kierowniczka artystyczna Zespołu działa na rzecz upowszechniania polskiej kultury ludowej, dbając o autentyczność etnograficzną prezentowanych tańców. Jest autorką wielu nowych choreografii. Wkład w pracę nad repertuarem Zespołu i jego realizacjami potwierdziła pozytywna weryfikacja Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych). Zespół uzyskał prawa członka wspierającego, a co najważniejsze może reprezentować Polskę na zagranicznych festiwalach i koncertach.

Katarzyna Piasecka-Bagińska odpowiadała za stronę artystyczną Koncertu jubileuszowego z okazji 70-lecia działalności RDZPiT „Wrocław”. Za osiągnięcia uhonorowana medalem „Zasłużony dla Wrocławia” oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Hanna Gąsiorek

Instruktorka śpiewu dzieci i młodzieży w "Małym Wrocławiu" oraz instruktorka tańca grupy początkującej

Absolwentka pedagogiki muzyczno-ruchowej/rytmiki na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz kompozycji i teorii muzyki, ze specjalnością rytmika, na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Dyplomowana instruktorka tańca o specjalności taniec ludowy. Pracuje jako nauczycielka rytmiki i kształcenia słuchu oraz instruktorka dziecięcego zespołu ludowego w Szkole Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz we Wrocławiu. Prowadzi autorskie zajęcia muzyczno-ruchowe oraz lekcje muzyki dla dzieci i dorosłych w Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną II stopnia im. R. Bukowskiego oraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Zajmuje się także prowadzeniem zajęć z rytmiki we wrocławskich przedszkolach oraz warsztatów z rytmiki i tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, również w języku angielskim i niemieckim.

Instruktorka śpiewu w "Małym Wrocławiu" oraz instruktorka tańca w grupie początkującej RDZPiT Wrocław - Hanna Gąsiorek
Instruktor śpiewu w grupie wokalnej RDZPiT Wrocław oraz dyrygent - Michał Wróblewski

Michał Wróblewski

Dyrygent oraz instruktor śpiewu grupy wokalnej

Dyrygent, kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer i producent muzyczny. Jego zainteresowania muzyczne sięgają od klasyki po hip hop. Współpracował z teatrami z Polski, Niemiec i Czech. Koncertował we Francji, Niemczech, Danii, Czechach, Słowacji i Anglii. Dyrygował m.in. w Operze Wrocławskiej i Oratorium Marianum we Wrocławiu. Dokonał licznych nagrań dla potrzeb radia i telewizji. Jako gitarzysta, występujący w różnych zespołach, supportował takie gwiazdy, jak Doda, Grubson, bracia Cugowscy czy Michał Szpak. Wraz z bratem Adamem współtworzy Wroblevsky&Wroblevsky Music.

W 2022 roku rozpoczął przygodę z Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespołem Pieśni i Tańca „Wrocław”. Pełnił funkcję dyrygenta oraz odpowiadał za stronę wokalną Koncertu jubileuszowego z okazji 70-lecia działalności Zespołu. Uhonorowany medalem „Zasłużony dla Wrocławia”.

Magdalena Młodzianowska-Chilmon

Instruktorka zabaw ludowych dla najmłodszych w "Małym Wrocławiu", Skarbnik RDZPiT "Wrocław"

Ukończyła studia z etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje jako nauczycielka w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu. Jest animatorką kultury i działań arteterapeutycznych, absolwentką szkoleń „Mały Kolberg na Dolnym Śląsku” oraz licznych warsztatów tanecznych z elementami zabaw ludowych w Akademii Tańca Tradycyjnego. Współtworząca Brochowskie Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu. 

Od 2018 roku prowadzi zajęcia rytmiczne dla najmłodszych w ramach projektu „Powrót do korzeni”, współfinansowanego z budżetu Wrocławia. Odznaczona medalem „Zasłużony dla Wrocławia”.

Instruktorka zabaw ludowych dla najmłodszych w "Małym Wrocławiu" - Magdalena Młodzianowska-Chilmon

Akompaniatorzy

Mateusz - akordeonista oraz akompaniator zespołu. Kierownik kapeli RDZPiT Wrocław.

Mateusz Kwapień

Akordeonista, kierownik kapeli Zespołu, akompaniator Zespołu

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jego doświadczenie estradowe obejmuje ponad 300 koncertów – w Polsce, Macedonii, Danii, Serbii, Belgii, Niemczech oraz Włoszech. Występował z folkrockowym zespołem Hoverla, orkiestrą muzyki dawnej Paradiso oraz z założonymi przez siebie grupami MK & Noble Five czy Some Tints. Stawał na scenie obok takich gwiazd, jak Zbigniew Wodecki, Mela Koteluk, Trebunie Tutki, Bracia czy Big Cyc. W 2014 wydał płytę Małe Credo, zawierającą aranżacje utworów J.S. Bacha oraz własne kompozycje.

W Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław” od 2020 roku akompaniuje podczas prób i koncertów. Spod jego ręki wyszły aranżacje muzyczne do najnowszych choreografii Zespołu. Odznaczony medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Zasłużony dla Wrocławia”.

Przemysław Dziergas

Akordeonista i akompaniator Zespołu

Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą oraz stypendysta rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych akordeonistów, takich jak Klaudiusz Baran, Inaki Alberdi, Friedrich Lips czy Yurii Shishkin. Koncertował w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a także na scenach muzycznych Niemiec i Austrii. 

Do Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” dołączył w 2021 roku. Akompaniuje podczas prób i koncertów.

Przemek - akordeonista i akompaniator RDZPiT Wrocław
Katarzyna Nowak - Prezeska Zarządu RDZPiT "Wrocław" w stroju dolnośląskim. Zdjęcie w zbożu na polu Saatbau.

Katarzyna Nowak

Prezeska Zarządu RDZPiT Wrocław, tancerka grupy tanecznej I

Z wykształcenia prawniczka, ponad 30 lat spędziła na scenie jako tancerka różnych zespołów ludowych; sekretarz Komisji Kultury Tradycyjnej w Polskiej Sekcji CIOFF. Zaangażowana w propagowanie polskiej muzyki ludowej zarówno w formie scenicznej, jak i in crudo. W Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław” od 10 lat, w tym od 8 lat na czele Zarządu. 

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów kulturalnych realizowanych przez Zespół.

Organizatorka koncertów edukacyjnych i galowych, warsztatów tanecznych, śpiewaczych, rękodzielniczych i muzycznych, a także potańcówek ludowych i przeglądów śpiewaczych. Podczas jej kadencji RDZPiT „Wrocław” przeszedł pozytywnie weryfikację PS CIOFF i został jego członkiem wspierającym, otrzymał nagrodę kulturalną Sejmiku Wojewódzkiego „SILESIA”, Dolnośląski Klucz Sukcesu oraz złoty medal Gloria Artis. W latach 2019–2020 współorganizatorka Wrocławskiego Kongresu Kultury, odznaczona medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Zasłużony dla Wrocławia”.

Paweł Kobylarski

Sekretarz Zarządu RDZPiT Wrocław, tancerz grupy tanecznej I

Z wykształcenia analityk finansowy, z tańcem związany od ponad 20 lat. Występował w Zespole Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Formacji Tańca Towarzyskiego w rodzinnym mieście.

Od 2021 roku tancerz Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”, który wspiera nie tylko występami na scenie, ale również pracą organizacyjną. W minionej kadencji zarządu pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a funkcję Sekretarza objął w marcu 2024 roku. W kadencji 2024-2027 jest odpowiedzialny za dokumentację kadrowo-rejestrową oraz współpracę z sekcjami.

Na co dzień pracuje w obszarze Human Resources w jednej z Wrocławskich korporacji.

Paweł Kobylarski - Sekretarz w Zarządzie RDZPiT Wrocław, tancerz w grupie tanecznej I
Małgorzata Nowaczyk-Cieszewska - Członkini Zarządu RDZPiT Wrocław, sopran w grupie wokalnej

Małgorzata Nowaczyk-Cieszewska

Członkini Zarządu RDZPiT Wrocław, sopran w grupie wokalnej

Z wykształcenia biotechnolog a aktualnie mama na pełen etat. Z folklorem związana od ponad 20 lat. Od 2003 wokalistka w Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespole Pieśni i Tańca „Wrocław”. W ubiegłych latach działała w szeregach Zarządu, początkowo jako członkini Zarządu, a następnie jako Skarbnik. Rolę członkini Zarządu ponownie podjęła w marcu 2024 roku. W wolnym czasie zajmuje się pielęgnacją ogrodu.

W skład Zarządu wchodzą także wspomniane wyżej instruktorki: Katarzyna Piasecka-Bagińska oraz Magdalena Młodzianowska-Chilmon.