Multimedia
Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”
Multimedia
Fotorelacja z wyjazdu tancerzy naszego Zespołu na festiwal w Yeongdong w Korei Południowej.
Wyjazd odbył się w dniach 4-14.10.2024 i rozpoczął się 3-dniowym pobytem Zespołu w Seulu, a następnie udaliśmy się na festiwal do Yeongdong.
W trakcie festiwalu mieliśmy okazję zaprezentować się na 4 koncertach – w tym jednym w trakcie parady po centrum Yeongdong oraz w 3 na scenie festiwalowej. Pokazaliśmy wiązanki taneczne z 3 regionów Polski – rzeszowskiego, lubelskiego oraz Beskidu Śląskiego.
Próby Małego Wrocławia odbywają się w siedzibie RDZPiT Wrocław w podziale na 3 grupy wiekowe.
Grupa I – dzieci w wieku 6-11 lat ćwiczą 2 razy w tygodniu na zajęciach z tańca i śpiewu.
Grupa II – młodzież w wieku 12-17 lat trenuje 2 razy w tygodniu, doskonaląc umiejętności taneczne i wokalne.
Grupa III – dzieci w wieku 3-5 lat spotykają się raz w tygodniu na zajęciach z zabaw ludowych do muzyki ludowej.
Zajęcia grupy III prowadzi Magdalena Młodzianowska-Chilmon przy akompaniamencie Mateusza Kwapienia. Zajęcia grup I i II prowadzą Hanna Gąsiorek (śpiew) oraz Katarzyna Piasecka- Bagińska (taniec). Do tańca akompaniują zaś zamiennie Mateusz Kwapień i Przemysław Dziergas.
Zajęcia odbywają się dzięki dofinansowaniu przez Gminę Wrocław w ramach projektu „Powrót do korzeni- muzyka, taniec, śpiew, polskie tradycje ludowe. VI edycja”.
Warsztaty odbyły się przy udziale krawcowej Izabeli Świderskiej, specjalizującej się z szycia i haftowania strojów ludowych. W oparciu o wiedzę etnograficzną pozyskaną przez panią Izę od pani Marii Wnęk uczestnicy przeszli szkolenie z wykonywania wykrojów, wprawek krawieckich, szycia oraz ozdabiania strojów charakterystycznych dla Spisza. Ostateczne efekty warsztatów zobaczycie podczas naszych koncertów, gdy uszyte stroje zaprezentujemy wraz z ułożoną nową choreografią do tańców spiskich. Teraz krótka fotorelacja z ubiegłego weekendu.
Fot. Andrzej Wybraniec
Na program koncertowy złożyły się: Wiązanka Warszawska – suita tańców i melodii popularnych w okolicach Warszawy w wykonaniu grupy młodzieżowej oraz suita tańców i melodii Górnego Śląska w wykonaniu grupy dziecięcej.
Nasze potańcówki z tradycyjną muzyką ludową dla dorosłych są cyklicznym wydarzeniem, który skupia miłośników folkloru w regularnych spotkaniach tanecznych już od kilku lat. Co pewien czas, nasza społeczność gromadzi się, aby wspólnie delektować się autentyczną muzyką ludową i przeżywać niezapomniany czas. W minionym roku potańcówki odbyły się w 2 terminach (7 października i 18 listopada).
W trakcie tych cyklicznych wydarzeń, przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów ludowych, uczestnicy mieli okazję bawić się i doskonalić umiejętności taneczne. Atmosfera podczas potańcówek była niesamowita, a energia tańczących podkreślała radość z jednoczenia się w miłości do folkloru.
Relacja z tych wydarzeń to zapis nie tylko konkretnego wieczoru, ale także serii chwil pełnych uśmiechu, muzyki i tańca, które tworzyły wspólną opowieść naszej społeczności.
Dziękujemy wszystkim za udział w tych cyklicznych potańcówkach i zapraszamy do śledzenia naszej strony, aby być na bieżąco z planowanymi wydarzeniami w nadchodzącym roku!
Koncert Patriotyczny w Szkole Podstawowej nr 34 na Ołtaszynie w ramach programu „Osiedla Kultury i Sztuki”.
Na występie 28 X 2023 roku zaprezentowaliśmy polskie pieśni patriotyczne oraz tańce narodowe w wykonaniu zarówno grup dorosłych jak i tancerzy z „Małego Wrocławia”. Więcej o koncercie pisaliśmy w tym poście.
Program koncertu został przygotowany podczas zajęć prowadzonych w ramach projektów “Tradycyjny Wrocław. VI edycja” oraz “Powrót do korzeni – muzyka, taniec, śpiew i polskie tradycje ludowe. VI edycja” współfinansowanych przez Gminę Wrocław.
Koncert z okazji jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej RDZPiT Wrocław. Występ odbył się 27. maja 2023 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu z udziałem ponad 2000 publiczności.
Na scenie wystąpiły wszystkie grupy Zespołu: grupy dziecięce i młodzieżowe z „Małego Wrocławia”, grupa wokalna oraz obie grupy taneczne dorosłych w akompaniamencie 10-osobowej kapeli pod kierownictwem Mateusza Kwapienia.
Koncert odbył się w ramach projektu „Folklor dolnośląski w tańcu i śpiewie” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zdjęcia wykonał Wojciech Korpusik – WUKA.
W sobotę 3. czerwca o 16.00 w Auli Przestrzeni Trzeciego Wieku w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności 1/3/5 nasze grupy dziecięce i młodzieżowa zaprezentowały się w najnowszym repertuarze, który przedstawiły również na jubileuszu 70-lecia.
Występ odbył się w ramach projektu „Powrót do korzeni – muzyka, taniec, śpiew i polskie tradycje ludowe. V edycja” współfinansowanego ze środków finansowych Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)
Z dumą dzielimy się wspomnieniami z niezwykłych warsztatów taneczno-wokalnych, które odbyły się w Szkole Tańca No-Limits we Wrocławiu. To wyjątkowe spotkanie było częścią intensywnych przygotowań do naszego koncertu jubileuszowego.
Dzięki owocnej współpracy z Szkołą Tańca No-Limits, nasz zespół mógł zorganizować warsztaty taneczno-wokalne. To partnerskie wsparcie było nieocenione dla rozwoju naszych artystów, tworząc niezapomniane chwile pełne nauki i kreatywności. Serdecznie dziękujemy Szkole Tańca No-Limits za zaangażowanie i wsparcie.
Podczas tych warsztatów, nasi artyści mieli okazję doskonalić swoje umiejętności taneczne i wokalne pod profesjonalnym okiem naszych instruktorów na przestronnej i nowoczesnej sali tanecznej.
Ścieżka przygotowań do jubileuszowego koncertu była pełna inspiracji i wyzwań, a zdobyte umiejętności na warsztatach z pewnością przyczyniły się do niezapomnianego spektaklu. Dziękujemy Szkole Tańca No-Limits za współpracę i nieocenione wsparcie w naszym artystycznym przedsięwzięciu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z bezpłatnych warsztatów dla dzieci w wieku 6-15 lat, które odbyły się 13.05.
Zajęcia ze śpiewu poprowadziła Hania Gąsiorek, zajęcia taneczne Katarzyna Piasecka-Bagińska. W ramach nauki rękodzieła uczestnicy stworzyli wianki śląskie – galandy oraz wianki krakowskie na zbliżające się koncerty.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Powrót do korzeni – muzyka, taniec, śpiew i polskie tradycje ludowe. V edycja” współfinansowanego ze środków finansowych Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z naszych warsztatów w Obornikach Śląskich, które odbyły się w dwóch turach (31 marca – 2 kwietnia 2023 roku i 22 kwietnia – 23 kwietnia).
To trzy intensywne dni pełne inspiracji, nauki i niezapomnianych doświadczeń. Dowiedz się więcej o tym, jak rozwijaliśmy umiejętności tańcząc razem, wymieniając się pomysłami i inspirując się nawzajem.
Podczas warsztatów uczestnicy poznali miedzy innymi figury tańców z dolnego i górnego śląska oraz tańce mniejszości łemkowskiej zamieszkującej Dolny Śląsk.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Folklor dolnośląski w tańcu i śpiewie”, dofinansowanego ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego (www.dolnyslask.pl).
Wykonanie/montaż: Aleksandra Hrycyk, członkowie Stowarzyszenia RDZPiT „Wrocław”
Kolejna edycja warsztatów tradycyjnych dla dzieci! Jak zawsze, towarzyszył nam taniec, śpiew i ludowa muzyka. Dodatkowo poznaliśmy tradycje bożonarodzeniowe i wykonaliśmy ozdoby na choinkę.
Warsztaty w ramach projektu „Powrót do korzeni – muzyka, taniec, śpiew i polskie tradycje ludowe. V. edycja” współfinansowanego ze środków finansowych Gminy Wrocław.
Występ grup dziecięcych i młodzieżowych „Małego Wrocławia” w CK Wrocław-Zachód w ramach projektu „Razem w świecie sztuki”. Wydarzenie było zakończeniem cyklu warsztatów prowadzonych przez Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, podczas których poznawaliśmy polską i ukraińską kulturę, tańce oraz pieśni.
Do występu przygotowywaliśmy się na naszych regularnych próbach, które są finansowane ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu „Powrót do korzeni: muzyka, taniec, śpiew, polskie tradycje ludowe V. edycja”.