Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”

Aktualności

Ludowe rękodzieło – warsztaty z szycia i ozdabiania strojów ludowych

Grafika składa się z dwóch części. Po lewej stronie znajduje się nazwa wydarzenia: "Ludowe rękodzieło warsztaty z szycia i ozdabiania strojów ludowych". Po prawej stronie znajduje się obrazek przedstawiający parę w stroju ludowym. Nad tytułem dodatkowo znajduje się data 22-24 marca 2024. W lewym dolnym rogu znajduje się logo RDZPiT Wrocław.

Nasze tradycje i nasz polski folklor są tak różnorodne, że każdy region szczyci się swoim bogactwem i wyjątkowością. Wyraźnie widoczne jest to w strojach ludowych, które w zależności od zasobności i historii danego regionu różnią się miedzy sobą fasonami, zdobieniami, materiałami czy kolorami. Ubiór-strój wyraża tożsamość historyczną i regionalną ale także przynależność społeczną czy religijną. Stanowi powód do dumy i traktowany jest jako istotny element dziedzictwa kulturowego.

Mamy nadzieję, że nauka haftowania czy szycia ludowych strojów przyczyni się do kontynuowania przez kolejne pokolenia tradycyjnego rękodzielnictwa, które jako wyraz sztuki ludowej stanowi nasze dobro narodowe. Przy udziale krawcowej pani Izabeli Świderskiej, specjalizującej się z szycia i haftowania strojów ludowych, w oparciu o wiedzę etnograficzną pozyskaną od pani Marii Wnęk, przeprowadzimy warsztaty obejmujące naukę wykroju, wprawki krawieckie, szycie i ozdabianie strojów charakterystycznych dla Spisza. Rezultatem będzie uszycie 8 kompletów damskich i męskich strojów spiskich, w których zespół będzie prezentował nową choreografię tańców spiskich.

Gdzie: ul. Kościuszki 35a, Wrocław
Kiedy: weekend 22-24.03.2024.
piątek 22.03.2024 od 15.00 do 19.00;
sobota 23.03.2024 od 11.00 do 18.00;
niedziela 24.03.2024 od 11.00 do 16.00

Zapisy mailem na rdzpit.wroclaw@gmail.com
Pierwszeństwo mają uczestnicy regularnych zajęć tanecznych i wokalnych w zespole.

Mogą Ci się też spodobać:

Dodaj komentarz